Haber

Yunanistan’dan şaşırtan F-16 açıklaması: Türkiye’ye verilmesi bizim çıkarımıza olur

Bakan Yardımcısı Syrigos, Senatör Bob Menendez’in öne sürdüğü şartların yerine getirilmesi halinde Türkiye’nin ABD’den F-16 satın almasının Yunanistan’ın çıkarına olacağını söyledi. Syrigos, “Türkiye’nin F-16’ları almasını istiyoruz. Şimdi değil uzun vadede. Çünkü Batı tarafından kontrol edilmesini istiyoruz. Rus silah sistemlerine sahip bir Türkiye düşünün… Bize yönelik saldırganlığını kimse durduramaz.” Ancak şu anda bir ölçüde kısıtlandı.Aynı zamanda “Bütün bu silah ambargosu, savunma sistemlerimizde son 10 yılda oluşan boşluğu kapatmamızı sağlıyor” dedi.

YUNAN MUHALEFETİ TEPKİ VERDİ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Bakan Yardımcısı’nın açıklamaları Yunan muhalefetinde tepkiyle karşılandı. Tsipras liderliğindeki SYRIZA Partisi, Atina hükümetine ağır sözler sarf etti. Yunan Amerikan Liderlik Konseyi (HALC) İcra Direktörü Eddie Zemenidis, açıklamayı “saçmalık” olarak nitelendirdi.

KISITLAMALAR KALDIRILDI

Menendez’in sunduğu kısıtlamalar, “söz konusu satışın ABD’nin değerli ulusal güvenlik çıkarlarına dokunmasını ve bu silahların tekrar tekrar ihlal edilmemesini sağlamak için Senato ve Temsilciler Meclisi’nin ilgili komitelerine somut adımlar sunulduktan sonra.” Yunan hava sahası, lider bu unsura bir muafiyet verebilir.” formdaydı. 12 Ekim’de ABD’nin F-16’ların Türkiye’ye satışını şartlı hale getiren iki kural çıkardığı açıklandı.

haberfelahiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu