Ekonomi

Araba fiyatları ne kadar artacak?

Sabit döviz kurları nedeniyle birikimlerini değerleme arayışında olan tasarruf sahipleri otomobil ve konuta yatırım yapmaktadır. 2022 yılında otomobil, ikinci el dahil en karlı yatırımlardan biri oldu. Sıfır otomobillerde yüzde 50-90’lık bir artış görülürken, ikinci el pazarında da artış yaşandı.

Halk tv yazarı Barış Soydan , otomobil fiyatlarındaki artışın nedenlerinden birinin “çip krizi” olduğuna işaret ederken, diğer sebeplerin de “Otomobil fiyatları daha ne kadar artacak?” başlıklı yazısında:

“Enflasyondan kaçan tasarruf sahiplerinin yarattığı talebin yanı sıra, küresel chip krizi nedeniyle otomobil arzında yaşanan sıkıntı da otomobil fiyatlarının hızlı artışında etkili oldu. İlk elde otomobil olmadığı için alıcılar yöneldi. Bu da ikinci elde fiyatların enflasyonun üzerinde artmasına neden oldu.

Bu yıl ne olur? Naim Çetintürk ve Mahmut Şahin fiyat artışlarının devam edeceğini düşünüyor. Beklenti, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ikinci el fiyatlarının enflasyonun birkaç puan üzerinde artmaya devam etmesi. Ancak bu yıl fiyatların artış hızını belirleyecek bazı değişkenler var.

Bunlardan biri Avrupa’da beklenen durgunluk yani ekonomik durgunluk. Obur seçim.

Altılı masanın adayı seçimi kazanırsa ÖTV indirimi yapılır mı? Vergi gelirlerinde büyük bir paya sahip olduğu için bu kolay değil. Ancak, olursa, fiyatlar elbette önemli ölçüde düşecektir.

Fiyat artışını yavaşlatacak bir diğer gelişme de seçim sonrası Merkez Bankası’na atanacak yeni yönetimin politika faizini artırması olacaktır. Yüksek bir oran artışı genel ekonominin yanı sıra otomobil pazarını da yavaşlatır.

Muhalefetin seçimi kazanması halinde vergi ve faiz konusunda adımların bir gecede değil kademeli olarak atılacağını iddia ediyorum. Yıl sonuna kadar otomobil fiyatlarının enflasyonun birkaç puan üzerine çıkması kaçınılmaz görünüyor.” (TAM YAZI)

kalkandere-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu