Haber

Ahmet Türk ikna oldu, Mardin’e aday oldu

Mardin Büyükşehir Belediyesi liderlik adaylığı yarışında ilk yarışta rakibine üstün gelmesine rağmen adaylıktan çekilen Ahmet Türk, diğer adayın da çekilmesiyle ikna edilerek Mardin Büyükşehir Belediyesi lider adayı oldu.

CEGA’dan Ferit Aslan’ın haberine göre, DEM Partisi’nin Mardin’de büyükşehir adayı belirlemek için düzenlediği ön seçimlere katılan Kürt siyasetinin değerli isimlerinden Ahmet Türk, ikinci sıradaki rakibini geride bırakmasına rağmen yüzde 50+1 oy alamadı. ilk turda aday. Seçim ikinci seçeneğe bırakılırken Türk, sürpriz bir kararla adaylıktan çekildiğini duyurdu.

AHMET TÜRK’ÜN 50+1 SÖZLERİ

Türk’ün seçim öncesinde bu kararı, DEM Partili yetkililere ilk etapta yüzde 50+1 oy alamaması halinde çekileceği sözünü vermesi nedeniyle aldığı belirtilirken, aktif siyaseti bıraktığını da söyledi.

Türk’ün bu kararının ardından adaylıktan çekilmemesi ve aktif siyaseti bırakmaması konusunda üzerinde yoğun baskı olduğu, DEM Partisi’nin ise sorunun çözümü için toplantılar yaptığı öğrenildi.

Görüşmeler ve Ahmet Türk’ün geri dönmesi yönündeki baskılar sonuç verdi. Azad Yıldırım’ın çekilmesiyle Türk’ten sonra en çok oyu alan aday olan Türk’ün bugün Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı açıklanacak. Mardin’de Türklere yönelik aday tanıtım toplantısı yapılacak.

Ahmet Türk, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı oldu ancak yerine iki kez kayyım atandığı için toplam 17 ay belediye başkanlığı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu